Током јула и августа на нашем Институту је преко организације ИАЕСТЕ на пракси била студенткиња Aika Yamashita, која долази са Универзитета Kyushu из Јапана. За време студирања, Аика је била укључена у пројекте за креирање уређаја за пренос вибрације, пројектовање инструмената за нумеричка мерења и спровођење анализе података.
У Лабораторији за роботику, где је била претходних месеци, Аика се упознала богатом историјом нашег Института, важним пројектима Роботике, а заједно са колегама радила је на малом пројекту који јој је додељен на основу претходног знања и искуства. У тренуцима одмора, успела је да упозна Београд, нашу културу и обичаје.
О њеном искуству, доживљају Београда и рада на Институту прочитајте из писма које нам је стигло директно из Јапана.
„Током седмонедељне праксе у Лабораторији за роботику Института „Михајло Пупин“ имала сам прилику да радим на малом пројекту, који је изабран у складу са мојим образовањем i prethodnim искуством. Пројекат је укључивао коришћење новог софтвера и проучавање области са којима се нисам раније сусретала. Иако је било изазова, успела сам да напредујем кроз истраживање и дискусије, па се ова пракса показала као веома драгоцено искуство. Захвална сам свим колегама из лабораторије на њиховом времену и саветима.
За време праксе, имала сам прилику да се упознам не само са својим истраживањем, већ и са пројектима и историјом целог Института. На пример, причао о „Београдској шаци“, која је развијена у овом Институту, за мене је била веома едукативна, посебно јер је уско повезана са мојом струком. Такође, имала сам прилику да посетим велики музички фестивал „Exit“ и уживо видим прототипове соларне гитаре и соларног грејача воде. Ово је била драгоцена прилика да се упознам са великим пројектом овог института. Разумевању мог истраживања знатно је допринело то што сам видела примену ових производа у пракси. Осим тога, добила сам мотивацију за сопствено истраживање приликом гледања свих иновација уживо.
Била сам нервозна у почетку, али су људи у лабораторији били изузетно љубазни и пријатељски настројени, па сам се брзо опустила. Време проведено на заједничким ручковима било је веома пријатно, као и обилазак града после посла и обилазак значајних локалитета, попут Народног музеја и Калемегдана. Могла сам да се упознам са различитим аспектима локалне културе током боравка у вашој земљи. На пример, стекла сам утисак да српска кухиња, позната по јелима од меса, има значајну улогу у свакодневном животу. Имала сам прилику да пробам српску храну и јако ми се свидела, што је учинило мој боравак још пријатнијим. Осим тога, храна у ресторану у оквиру Института је била веома укусна, па могу да кажем да је ручак био међу најважнијим моментима у току дана.
Импресивна је и та посвећеност града природи, са заштићеним подручјима и пространим парковима у првом плану. Институт „Михајло Пупин“ је окружен зеленилом, у ком се деца играју а људи и пси одмарају, стварајући на тај начин веома пријатну атмосферу. Због тога сам се дивно провела у Београду.
Захваљујући свима, боравак у Србији ми је био веома пријатан и садржајан. Надам се да ћу искуства стечена током ове праксе применити у свом будућем истраживању. Свима топло препоручујем ову праксу у Институту „Михајло Пупин“.