Tokom jula i avgusta na našem Institutu je preko organizacije IAESTE na praksi bila studentkinja Aika Yamashita, koja dolazi sa Univerziteta Kyushu iz Japana. Za vreme studiranja, Aika je bila uključena u projekte za kreiranje uređaja za prenos vibracije, projektovanje instrumenata za numerička merenja i sprovođenje analize podataka.

U Laboratoriji za robotiku, gde je bila prethodnih meseci, Aika se upoznala bogatom istorijom našeg Instituta, važnim projektima Robotike, a zajedno sa kolegama radila je na malom projektu koji joj je dodeljen na osnovu prethodnog znanja i iskustva.  U trenucima odmora, uspela je da upozna Beograd, našu kulturu i običaje.

O njenom iskustvu, doživljaju Beograda i rada na Institutu pročitajte iz pisma koje nam je stiglo direktno iz Japana.

„Tokom sedmonedeljne prakse u Laboratoriji za robotiku Instituta „Mihajlo Pupin“ imala sam priliku da radim na malom projektu, koji je izabran u skladu sa mojim obrazovanjem i prethodnim iskustvom. Projekat je uključivao korišćenje novog softvera i proučavanje oblasti sa kojima se nisam ranije susretala. Iako je bilo izazova, uspela sam da napredujem kroz istraživanje i diskusije, pa se ova praksa pokazala kao veoma dragoceno iskustvo. Zahvalna sam svim kolegama iz laboratorije na njihovom vremenu i savetima.

Za vreme prakse, imala sam priliku da se upoznam ne samo sa svojim istraživanjem, već i sa projektima i istorijom celog Instituta. Na primer, pričao o „Beogradskoj šaci“, koja je razvijena u ovom Institutu, za mene je bila veoma edukativna, posebno jer je usko povezana sa mojom strukom. Takođe, imala sam priliku da posetim veliki muzički festival „Exit“ i uživo vidim prototipove solarne gitare i solarnog grejača vode. Ovo je bila dragocena prilika da se upoznam sa velikim projektom ovog instituta. Razumevanju mog istraživanja znatno je doprinelo to što sam videla primenu ovih proizvoda u praksi. Osim toga, dobila sam motivaciju za sopstveno istraživanje prilikom gledanja svih inovacija uživo.

Bila sam nervozna u početku, ali su ljudi u laboratoriji bili izuzetno ljubazni i prijateljski nastrojeni, pa sam se brzo opustila. Vreme provedeno na zajedničkim ručkovima bilo je veoma prijatno, kao i obilazak grada posle posla i obilazak značajnih lokaliteta, poput Narodnog muzeja i Kalemegdana. Mogla sam da se upoznam sa različitim aspektima lokalne kulture tokom boravka u vašoj zemlji. Na primer, stekla sam utisak da srpska kuhinja, poznata po jelima od mesa, ima značajnu ulogu u svakodnevnom životu. Imala sam priliku da probam srpsku hranu i jako mi se svidela, što je učinilo moj boravak još prijatnijim. Osim toga, hrana u restoranu u okviru Instituta je bila veoma ukusna, pa mogu da kažem da je ručak bio među najvažnijim momentima u toku dana.
Impresivna je i ta posvećenost grada prirodi, sa zaštićenim područjima i prostranim parkovima u prvom planu. Institut „Mihajlo Pupin“ je okružen zelenilom, u kom se deca igraju a ljudi i psi odmaraju, stvarajući na taj način veoma prijatnu atmosferu. Zbog toga sam se divno provela u Beogradu.
Zahvaljujući svima, boravak u Srbiji mi je bio veoma prijatan i sadržajan. Nadam se da ću iskustva stečena tokom ove prakse primeniti u svom budućem istraživanju. Svima toplo preporučujem ovu praksu u Institutu „Mihajlo Pupin“.

Aika Jamasita iz Japana