RTL PLC-ови Института „Михаило Пупин“, које развија и производи наше предузеће „Аутоматика“, од сада управљају реверзибилном хидро-електраном „Бајина Башта“.

Замена старе релејне логике је урађена у оквиру пројекта ревитализације контрол система поменуте реверзибилне електране. У новим условима пословања, реверзибилне електране су веома битне за функционисање електро – енергетског система, посебно када се ради о обновљивим изворима енергије. Једина реверзибилна хидроелектрана у саставу ЕПС Бајина Башта је важна резерва у електроенергетском систему Србије током периода повећане потрошње или приликом сушних периода.

У оквиру нашег Института, одељење хидро инжењеринга се бави SCADA системом, односно комплетним алгоритмима управљања електраном, као и свим HMI приказима.

„Ми смо задужени за комплетан систем управљања електраном, ормане командне табле управљања (KTA), ормане заштита као и ормане помоћних система електране. Поред овог дела за који смо уско специјализовани, радимо и део који је везан за енергетику, односно испоручујемо и уграђујемо растављач за електрично кочење агрегата, струјне и напонске мерне трансформаторе као и одводнике пренапона. На електрани се већ налази наш SCADA систем, који треба да прилагодимо и и да у њега интегришемо нове модуле и подсистеме“, каже Милан Бједов, руководилац одељења Система управљања у хидроелектранама.

Са Института „Михајло Пупин“, главни пројектант управљања је наша Ивана Бачвански Јањатовић уз коју ради и знање стиче млада инжењерка Тања Дувњак.

Као и у периоду 1976-1982, када је електрана изграђена, и сада је главни извођач радова јапанска Toshiba која треба да испоручи нову турбину. Осим Института „Михајло Пупин“ на овом пројекту су као подизвођачи ангажовани Гоша монтажа, Јадран и Институт „Никола Тесла“ који је задужен за систем побуде.