upravljanje-procesima-u-vodoprivredi-1542920Poseban izazov za stručnjake Instituta predstavljalo je upravljanje procesima u vodoprivredi uključujući vodosnabdevanje, upravljanje cevovodima za transport vode od izvorišta do potrošača, upravljanje zalivnim sistemima sa otvorenim mrežama kanala i upravljanje branama sa brodskim prevodnicama.
Naši eksperti su ovladali svim specifičnostima vezanim za nadzor i upravljanje u vodoprivrednim objektima. Gradski dispečerski centri se, tako, opremaju uređajima za daljinski nadzor i upravljanje postrojenjima vodovoda kojima je omogućena automatizacija vodosnabdevanja, kao i lokalna automatizacija fabrika vode, crpnih stanica i rezervoara.

Institut “Mihajlo Pupin“ je realizovao veći broj projekata, pri čemu su korišćena hardverska i softverska rešenja iz standardnog proizvodnog programa Instituta, kao npr. SCADA VIEW softverski paketi i hardverska oprema familije Atlas (RTU stanice i PLC uređaji).

Oblast upravljanja procesima u vodoprivredi Institutu je donela i veći broj projekata realizovanih u inostranstvu:

  • U Iraku, sistem za upravljanje navodnjavanjem 26.000 hektara zemljišta koji je uključivao kontrolni centar i 47 RTU-ova sa radio linkom za prenos podataka.
  • SCADA sistem za upravljanje vodosnabdevanjem u gradu Alžiru (grad sa 4.000.000 stanovnika) koji se sastoji od kontrolnog centra i 10 RTU-ova.
  • SCADA za melioracioni sistem «STREŽEVO» za navodnjavanje Bitoljske kotline u Makedoniji kanalom dužine 60 km sa 10 ustava (preko 20.000 ha) – kontrolni centar i 12 RTU-ova.
  • Sistem nadzor i upravljanje postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda u Lipecku u Rusiji.
  • SCADA sistem za upravljanje branom Sulana i irigacionim sistemom Cira-Piura u Peruu, sa kontrolnim centrom koji uključuje dve PLC jedinice i odgovarajuću merno regulacionu opremu za upravljanje ustavama, elektropostrojenjem, transformatorskim stanicama, itd.

Jedna od referenci u ovom domenu je i projekat Fabrike vode u Arilju, koji obuhvata sistem za vodosnabdevanje i prečišćavanje otpadnih voda u Arilju, gradu u Zapadnoj Srbiji, koji pijaćom vodom snabdeva preko 400.000 stanovnika (uključujući i nekoliko susednih gradova u centralnoj Srbiji). Sistem je u potpunosti projektovan i realizovan po principu “ključ u ruke“ i predat na korišćenje. Kontrolni centar čini klaster od 6 računara povezanih u LAN sa 10 RTU-ova i radio linkom za prenos podataka.