EU projekat MOVECO objavio je novu online platformu za razmenu sirovina i proizvoda

 

Beograd, 16.07.2018 – Kompanije i istraživačke institucije iz zemalja Dunavskog regiona [1] sada mogu da razmenjuju proizvode, materijale i resurse koji se mogu  ponovno koristiti, na novoj online platformi i graditi međusobnu saradnju u cilji promovisanja cirkularne ekonomije. Ovu platformu ( http://danube-goes-circular.eu/ ), uključujući i virtuelno tržište, pokrenuo je Evropski Interreg projekt MOVECO, sa partnerima iz deset zemalja Dunavskog regiona. Međunarodni konzorcijum takođe nudi zainteresovanim stranama alat za implementaciju koncepta cirkularne ekonomije u preduzećima i organizacijama, a takođe ih informiše o relevantnim temama, kao što su proširena odgovornost proizvođača u različitim zemljama.

Osnovni moto na kome se zasnivaju četiri modula implementirana na novoj platformi je: “Let’s make the world a more circular place!” Prvi modul predstavlja tržište za ponovnu upotrebu: proizvoda, sekundarnih sirovina i materijala. Ovo virtualno tržište nastoji da zatvori  krug upotrebljenih materijala unutar zemalja Dunavskog regiona. „Otpad jednog proizvođača može postati dragocen resurs za drugog“, objašnjava zamenik koordinatora MOVECO projekta, Antonija Božič Cerar pri Privrednoj komori Slovenije. „Na platformi kompanije mogu stvoriti mrežu saradnje i industrijsku simbiozu. Registracija je već otvorena!“

Drugi modul prvenstveno se bavi istraživačkim i razvojnim institucijama i nudi mogućnosti za saradnju u okviru cirkularne ekonomije. U ovom odeljku, zainteresovane strane mogu razmenjivati stavove o relevantnim temama i pronaći nove partnere za projekte iz ove oblasti. Dalje, u odjeljku „Ideje i diskusija“ mogu doprineti deljenjem svoje ekspertize i pronaći rešenja za svoje izazove.

Treći modul “Circular Economy Toolbox”, namenjen je podršci preduzećima i organizacijama u primeni cirkularne ekonomije. Ovaj modul će kompletno biti završen u avgustu 2018. Modul nudi pregled principa cirkularne ekonomije zajedno sa različitim materijalima za obuku, uključujući informacije o mogućnostima saradnje, kao i procenu i finansijske instrumente za cirkularne projekte.

U četvrtom modulu, partneri MOVECO projekta  pružaju sveobuhvatne informacije o šemama proširene odgovornosti proizvođača (EPR) u regionu Dunava. Ovaj odeljak rezimira stanje zakonodavstva u odgovarajućim zemljama i ukazuje na lokalne stručnjake. Cilj EPR-a je da obezbedi da proizvođači i proizvodne kompanije preuzmu odgovornost za ceo životni ciklus svojih proizvoda optimizacijom recikliranja ili ponovne upotrbe proizvoda još u fazi projektovanja. Pošto je ovaj pristup predstavlja cirkularnu ekonomiju u akciji, MOVECO pruža redovne i detaljne informacije o ovoj temi.

Svi moduli nove online platforme nude funkciju automatskog prevođenja [2] i dalje će ga razvijati konzorcijum MOVECO projekta.

Projekat MOVECO

MOVECO je finansiran u okviru programa Evropske Unije, Iterreg Dunavski transnacionalni program,i to je projekat koji podiže svest o cirkularnoj ekonomiji među kompanijama, istraživačkim institucijama, državnim organima, institucijama za ekonomski razvoj i građanima. Od decembra 2016, dvanaest partnera iz projekta i četiri strateška partnera iz deset zemalja u regionu Dunava [3] su zajednički radili na unapređenju znanja o cirkularnoj ekonomiji i poboljšanju okvirnih uslova za cirkularne proizvode i poslovne modele u regionu Dunava. Projekat koordinira Privredna komora Slovenije.

Više informacija

http://danube-goes-circular.eu/

Press kontakt

Grit Ackermann (MOVECO coordinator)

Tel.: +386 1 5898 418

Email: grit.ackermann@gzs.si

Chamber of Commerce and Industry of Slovenia

Dimičeva 13

SI-1504 Ljubljana, Slovenia

MOVECO kancelarija za komunikaciju

Rosina Lohmeyer

Tel.: +49 (0)89 9901 888 -174

Email: moveco@bayfor.org

Bavarian Research Alliance (BayFOR) GmbH

Prinzregentenstraße 52

80538 Munich, Germany

 

 

MOVECO partner u Srbiji

Valentina Janev

Email: valentina.janev@pupin.rs

Institut Mihajlo Pupin

Volgina 15

Beograd

 

moveco-300x115-2841586

 

 


[1] Platforma se prvenstveno obraća zemljama Dunavskog regiona (Austrija, Bugarska, Hrvatska, Nemačka, Mađarska, Moldavija, Rumunija, Srbija, Slovačka i Slovenija). Međutim, registracija je takođe dostupna zainteresovanim stranama iz drugih zemalja.

[2] Platforma je dostupna na engleskom jeziku kao in a Bosanskom, Bugarskom, Hrvatskom, Češkom, Francuskom, Nemačkom Grčkom, Mađarskom, Italijanskom, Srpskom, Slovačkom, Slovenskom i Ukrajnskom jeziku.

 

[3] Zemlje Dunavskog regiona koje su članice konzorcijuma projekta MOVECO su: Austrija, Bugarska, Hrvatska, Nemačka, Mađarska, Moldvija, Rumunija, Srbija, Slovačka i Slovenija.