Izgradnja fotonaponske elektrane na krovovima termoelektrane „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu je u završnoj fazi. Već u decembru možemo da očekujemo prve kilovat sate čiste energije iz elektrane snage 948 kilovata, dok je „Elektroprivredi Srbije“ u planu da na ovaj način proizvede više od 1GWh električne energije godišnje. Na projektu ugradnje fotonaponskih panela radi konzorcijum srpskih kompanija, dok je za ugradnju i implementaciju nadzorno – upravljačkog sistema zadužena IMP – Automatika.
„Nadzorno-upravljački (DCS) sistem IMP-Automatika VIEW4 – T Power nadzire i upravlja celom fotonaponskom elektranom. Svaka od 3 celine ima svoj programabilni logički kontroler, PLC sa ulazno-izlaznim modulima. PLC-ovi sakupljaju sve veličine koje su neophodne za stabilan i optimizovan rad fotonaponske elektrane i prosleđuju ih serveru, koji se nalazi na komandi opšte grupe na TENT-u A. Operatorske stanice, na kojima se prati proces proizvodnje električne energije u fotonaponskoj elektrani, su instalirane na komandi opšte grupe i u službi za energetsku efikasnost TENT-a A. IMP-Automatika je ugradila i pustila u rad meteorološku stanicu koja, pored osnovnih veličina kao što su količina padavina, smer i brzina vetra, pritisak, meri i insolaciju. Metereološka stanica je integrisana u sistem za nadzor i upravljanje“, kaže Borko Vušović – vođa projekta.
Osim Borka, na ovom projektu rade Nikola Hercegovac, Aleksandar Petrović i Dragan Smiljković i mnogi drugi. Prednost ovakvog vida elektrana je u tome što se zelena energija odmah koristi za sopstvenu potrošnju elektrane TENT A a samaelektrana ne zauzima poljoprivredno ili građevinsko zemljište, pošto se gradi na krovu. U planu je izgradnja fotonaponske elektrane na krovu pomoćnih objekata TENT-a B, dok je za 2026. planirana izgradnja na parkingu TENT-a A i TENT-a B, sa punjačima za električne automobile.