SCADA Hardware

Prva istraživanja vezana za daljinski nadzor distributivnih transformatorskih stanica, a odmah potom i uređaja za daljinsko komandovanje u Institutu ’’Mihajlo Pupin’’, su započeta 1963. godine u saradnji sa Elektrodistribucijom Beograd (EDB). Rezultat ovih istraživanja i razvoja bili su uređaji familije Atlas koji su predstavljali početak sistema daljinskog, a kasnije i lokalnog, procesnog upravljanja u elektroprivredi, postavši brend i van granica naše zemlje.

U periodu od 1970. do 1990. godine osvojena su znanja i sposobnosti za izradu i isporuku kompletnih sistema dispečerskog i lokalnog upravljanja mrežama, kao i za lokalnu akviziciju podataka u hidroelektranama.

scada-hardver-2960438Rezultati istraživanja, razvoja, osvajanja serijske proizvodnje i plasmana u elektroprivredi bile su tri tehnolološki različite generacije uređaja Atlas, zatim uređaj za hronološku registraciju i zvučnu i svetlosnu signalizaciju, kao i više vrsta uređaja za prenos pojedinačnih informacija.

Od 1991. godine stručnjaci Instituta su glavne napore usmerili na istraživanja i razvoj novih proizvoda tako da su u ovom periodu razvijena tri uređaja familije Atlas sa novim mikroprocesorima i višim nivoom integracije, Atals MTU (80C196KB), Atlas AT-32 (INTEL 386), Atals Max-PLC (INTEL 486), a završen je i razvoj i atestiranje uređaja ARES namenjenog za primenu u TS između prenosne i distributivne mreže.

Primena Real-Time Linux platforme u specijalizovanim sistemima za upravljanje u realnom vremenu (tzv. „embedded real-time“ sistemi) omogućio je razvoj nove generacije kontrolera-daljinskih stanica:

  • Atlas Max-RTL®Višefunkcijski procesni računar za nadzor i upravljanje u elektroenergetskim postrojenjima i procesnoj industriji, baziran na Real Time Linux (RTL) platformi – usavršena verzija veoma uspešnog preтhodnika Atlas Max®.
  • Atlas – Oscilopertubograf – Uređaj za direktno merenje i registrovanje brzih promena u elektroenergetskim postrojenjima
  • Atlas-XP – Višefunkcijski procesni računar (kapaciteta 1 rek) za nadzor i upravljanje u elektroenergetskim postrojenjima i procesnoj industriji
  • Piko Atlas – Minijaturni modularni RTU
  • Atlas Link – Komunikacioni uređaj za razmenu podataka između udaljenih mikroprocesorskih zaštita
SCADA software

Programski SCADA sistemi omogućavaju nadzor i upravljanje velikim i prostorno veoma razuđenim sistemima kao što su postrojenja za prenos i distribuciju električne energije, vode ili gasa. Programski paketi razvijeni u Institutu danas predstavljaju okosnicu sistema nadzora i upravljanja u velikom broju termoelektrana, hidroelektrana i industrijskih postrojenja.

Programski paket SCADA VIEW 6000, razvijen u Institutu, koji se koristio za nadzor, upravljanje, statistiku, arhiviranje podataka i događaja i njihovu analizu, je obogaćen novim funkcijama pa je takav sistem dobio ime POWER VIEW 6000.

scada-softver-1280781Korišćenjem novih tehnologija (objektno programiranje, relacione baze podataka) i grafičkih standarda (vektorska grafika) razvijen je novi programski paket za daljinski nadzor i upravljanje VIEW 2, baziran na Linux operativnom sistemu, koji donosi prednosti otvorenih tehnologija u automatizaciju. Sistem je skalabilan pa iz tog razloga može biti korišćen u svim objektima prenosne i distributivne mreže od trafostanica, kao lokalna SCADA, pa do dispečeskih centara elektrodistribucija ili u prenosnoj mreži. Prenosnom mrežom elektroprivrede Srbije danas se upravlja iz 8 centara opremljenih SCADA VIEW2 programskim paketom i uz pomoć više od 70 daljinskih stanica instalisanih u objektima.

Najnoviji programski paket VIEW 4 predstavlja unapređenje prethodnih verzija VIEW softvera sa izmenjenim podsistemima:

  • Baza podataka realnog vremena
  • Podsistem za vizuelizaciju
  • Sistemski softver za podršku redundantne konfiguracije
  • Interfejs za EMS/DMS aplikacije
  • Interfejs ka tehničkom informacionom sistemu.

SCADA software razvijen u Institutu odlikuje:

Fleksibilnost – jer je baziran na vodećim industrijskim standardima.

Skalabnost – jer podržava sve hardverske konfiguracije počevši od jednog PC računara pa do mreže radnih stanica i servera.

Konektivnost – jer ugrađene komponente i arhitektura obezbeđuju višestruke puteve za integraciju VIEW sistema u korporacijsko okruženje.

Pouzdanost – jer sistem obezbeđuje konfiguracije sa udvojenim komponentama. Svi arhivirani podaci ostaju na raspolaganju na prelazu sa radne na rezervnu komponentu.

Geografski distribuiran sistem – jer postoji mogućnost hijerarhijskog povezivanja centara daljinskog nadzora i upravljanja.

Prilagodljivost sistema – jer je moguće ispoštovati različite konkretne korisničke zahteve i prilagoditi ga za specifične projekte uvođenjem dodatnih ili modifikacijom baznih funkcija.

 View4 pdf1-4382837